کاتالوگ تجهیزات
 • 1396/4/21 چهارشنبه کاتالوگ تجهیزات
  به منظور آشنایی بیشتر همکاران و همچنین مشترکین گاز طبیعی با تجهیزات پرکاربرد در صنعت گاز در ادامه کاتالوگ برخی از این تجهیزات را مشاهده می فرمائید.
    
دستورالعملهای امور مهندسی
 • 1396/4/21 چهارشنبه دستورالعملهای امور مهندسی
  شرح خدمات, دستورالعملها و همچنین اسناد و مدارک مرتبط با ایمن سازی ایستگاهها, تجهیزات و همچنین شبکه های گاز از این قسمت قابل دسترس می باشد.
     
کمیته های فعال در حوزه امور مهندسی
 • 1396/4/21 چهارشنبه کمیته های فعال در حوزه امور مهندسی
  در حال حاضر کمیته های کنتورهای دیافراگمی ارتقاء یافته G6 و بالاتر, کنتورهای توربینی, کنترل شبکه, کنتورهای آلتراسونیک ,ایستگاه های تقلیل فشار و اندازه گیری و ... در حوزه امور مهندسی فعالیت می نمایند.

  نام کارشناسان فعال

  کمیته های فعال

  آقایان: محمدنادر عباسی (کردستان) ، علی رضائی (زنجان)، عباسیان(اصفهان)، مسینائی، علاقه مند و خانم دهقان

  کارگروه کنتورهای دیافراگمی ارتقاء یافته G6 و بالاتر

  آقایان: محمدنادر عباسی (کردستان)، علی اکبر نکونام (خوزستان)، یونس نجفی (آذربایجان شرقی)، محمد زمانی (مرکزی) ، مسینائی، علاقه مند و خانم دهقان

  کارگروه کنتورهای توربینی

   

  آقایان: ارسلان ناظمی (فارس)، پژمان محمدی (اصفهان) و حمیدرضا عامری (کرمان)

  کارگروه کنتورهای آلتراسونیک

   

  آقای علاقه مند و خانم دهقان

  کمیته ایستگاه های تقلیل فشار و اندازه گیری

  آقایان : سلیمانی و خلیلی(گاز استان سمنان) ، طاهری و فولادرگ (استان چهارمحال و بختیاری)، اسماعیلی و مختاری (گاز استان خوزستان)، رضائی، اصغری و عبدی (گاز استان زنجان) ، طهماسبی نژاد (مشاور)، شاملو ، میرزائی و غفران

  کمیته کنترل شبکه

  آقایان:آهنگری(زنجان)، کاهنی(تهران)، احمدی(اصفهان)، ذوالفقاری(سمنان)، قاسم زاده(مشهد)، یاعلی(خوزستان)، مقصودلو(گلستان)، اسکانیان(مرکزی) و نادری(امور مهندسی)

  کمیته برق و حفاظت کاتدی

  رؤسای امور پژوهش شرکت های گاز استانی مرتبط، کارشناسان امور پژوهش ، توسعه و فناوری و آقای نادری (امور مهندسی و فناوری)

  کمیته بررسی پروژه های پژوهشی

  آقایان: فارغ زاده(آزمایشگاه)، توانگر(منطقه انتقال گازاصفهان)، محمدی (انتقال)، متولیان(پژوهش)، شفیعی (گاز استان مرکزی)،  نادری و خانم دهقان (امور مهندسی و فناوری)

  کمیته فیلتراسیون

  آقایان: شاملو، میرزائی، گل آرا و زنگنه (گاز استان تهران)

  کمیته مقاوم سازی

  آقایان: محمدیان(بازرسی فنی)، زلف خانی (HSE)، عمویی (مهندسی و توسعه گاز)، خراسان رضوی(شریفی نیا) و خانم ها: آرمند (امور تدوین استانداردها) و دهقان (امور مهندسی وفن آوری)

  کمیته آکوستیک ایستگاه ها (جدید)

    

گزارشات سالیانه
گزارشات ماهیانه
رئیس امور مهندسی
 • 1396/4/20 سه‌شنبه رئیس امور مهندسی
  آقای محمود هاشم در حال حاضر در سمت رئیس امور مهندسی مدیریت گازرسانی ایفای نقش می نمایند.

   

  نام و نام خانوادگی:
  محمود هاشم

  سمت فعلی:
  رئیس امور مهندسی و فناوری

  مدرک تحصیلی:
  فوق ایسانس شیمی سیالات

  سوابق شغلی:
  رئیس امور گازرسانی به صنایع عمده, نیروگاهها و CNG
  مسئول گازرسانی به نیرگاهها و CNG
  مهندس ارزش بازرسی لوله کشی داخلی و تبدیل سوخت

اهم وظایف امور مهندسی
 • 1396/4/20 سه‌شنبه اهم وظایف امور مهندسی
  از مهمترین وظایف این امور می توان به برنامه ریزی ، هماهنگی و نظارت عالیه بر طرحهای مهندسی و اندازه گیری و مقاوم سازی در شبکه های گازرسانی و تأسیسات مربوطه بر اساس روشهای علمی و فنی و تطابق استانداردهای مربوطه اشاره کرد.

  1. برنامه ریزی ، هماهنگی و نظارت عالیه بر طرحهای مهندسی و اندازه گیری و مقاوم سازی در شبکه های گازرسانی و تأسیسات مربوطه بر اساس روشهای علمی و فنی و تطابق استانداردهای مربوطه .

  2. نظارت بر مطالعه و تحقیق در امر روزآمد نمودن صنعت توزیع گاز ، کاهش هدرروی گاز ، ارائه طرحهای بهینه در سیستمهای گازرسانی شامل شبکه های توزیع و تغذیه و تأسیسات مربوطه .

  3. تعامل و همکاری در ایجاد بستر مناسب در تأمین فن آوری هایی که شرایط ایمن را در سطح فعالیتهای مرتبط با مدیریت گازرسانی فراهم می نماید .

  4. نظارت عالیه بر تهیه دستورالعمل های مهندسی با در نظر گرفتن خطرات بالقوه و آسیب پذیری شبکه ها در مقابل حوادث غیرقابل پیش بینی از جمله زلزله .

  5. نظارت عالیه بر بررسی و مطالعات مهندسی و تکنیکی بمنظور شناخت دقیق فرصتها و محدودیتهای صنعت توزیع گاز و تهیه گزارشات مربوطه.

  6. نظارت عالیه بر چگونگی بهینه سازی و بهسازی ایستگاههای تقلیل فشار شهری و نیروگاهها ، صنایع بزرگ و ابلاغ نتایج حاصله به شرکتهای گاز استانی جهت اجراء

  7. ایجاد وحدت رویه بین شرکتهای گاز استانی در ارتباط با موضوعات مهندسی و خدمات فنی

  8. نظارت عالیه بر روند بهینه انجام طراحی مهندسی شبکه های تغذیه و توزیع در مراکز استانها

  9. تعامل و همکاری با سایر واحدهای مدیریت گازرسانی در خصوص برگزاری همایش های دوره ای و آموزشی در جهت حل مسائل و مشکلات کلی شرکتهای گاز استانی.

  10. نظارت ، مشاوره و همکاری با سایر امورو مدیریتهای شرکت ملی گاز در راستای تهیه استانداردها و ضوابط موردنیاز و ابلاغ به شرکتهای گاز استانی جهت بهره برداری

  11. ارتباط مستمر با شرکتهای سازنده داخلی و خارجی در جهت بهینه سازی سیستمهای گازرسانی و ارائه روشها و فناوریهای جدید در این خصوص به مدیریت کلان شرکت ملی گاز ایران

اهم وظایف مدیریت گازرسانی
 • 1396/4/20 سه‌شنبه اهم وظایف مدیریت گازرسانی
  از مهمترین وظایف مدیر گازرسانی می توان به مواردی همچون برنامه ریزی، هدایت، سرپرستی و نظارت بر کلیه فعالیتهای معاونت‌های امور مهندسی و بهره‌برداری و امور برنامه‌ریزی و پشتیبانی و . . . اشاره نمود

  1. برنامه ریزی، هدایت، سرپرستی و نظارت بر کلیه فعالیتهای معاونت‌های امور مهندسی و بهره‌برداری و امور برنامه‌ریزی و پشتیبانی.

  2. سیاستگذاری، برنامه ریزی، سرپرستی، راهبری، تقسیم کار و نظارت عالیه  بر اجرای فعالیتهای واحدهای زیرمجموعه.

  3. هدایت معاونین و روسای واحدهای زیر مجموعه و نظارت عالیه بر کلیه فعالیتها برای انجام مطالعات، بررسیها و تحقیقات و ... به منظور تهیه و تنظیم و تدوین طرحها، مقررات ، رویه ها و دستورالعملهای مرتبط با شرکتهای گاز استانی و پیگیری جهت تصویب آن در مجمع عمومی شرکتهای گاز استانی.

  4. برنامه ریزی ، سرپرستی ، هدایت و نظارت عالیه بر کلیه فعالیتهای معاونین و مسئولین
   زیر مجموعه در زمینه های مختلف  تعرفه ها و قراردادها ، مالی و اداری و پیمانها وکالا وبرنامه ریزی وکنترل و حصول اطمینان از حسن اجرای کلیه مقررات ، ضوابط و دستورالعملها ، آئین نامه ها و مصوبات مجمع عمومی در انجام فعالیتهای مربوطه.

  5. ارائه برنامه های تفصیلی و راهکارهای اجرایی جهت پیشبرد اهداف ارائه شده توسط مدیریت عالی شرکت ملی گاز ایران .

  6. نظارت بر تهیه و تدوین دستورالعملها و روشهای اجرائی کار ، و استاندارد نمودن آنها.

  7. انجام بازدیدهای دوره ای به همراه مسئولین و کارشناسان ذیربط از واحدهای تخصصی مرتبط شرکتهای گاز استانی و تبادل نظر با مدیران عامل و اعضاء هیئت مدیره شرکتها در تبیین مشکلات و ارائه راهکارهای علمی و عملی برای حل و فصل آنان .

  8.  تعیین سیاستها وخط‌مشی‌ها در سازمان مدیریت هماهنگی امور گازرسانی  به منظور تعیین اهداف و برنامه‌ریزی امور معاونت‌های زیرمجموعه.

  9. نظارت عالیه بر تدوین و گردآوری روشها، دستورالعملها و راهکارهای فنی و اجرائی برای فعالیتهای گازرسانی.

  10. نظارت عالیه بر اجرای تحقق استراتژی و سیاستهای بهینه سازی مصرف سوخت از دیدگاههای داخلی و بین‌المللی در شرکتهای گاز استانی.

  11. نظارت عالیه بر ایجاد ارتباطات فنی با سازمانهای ذیربط در داخل و خارج از کشور به منظور تبادل اطلاعات و بهینه نمودن روشهای اجرایی و دسترسی به استانداردهای روز.

  12. نظارت عالیه  بر ایجاد سیستم های مناسب و کارا با هدف امکان دسترسی سریع به وصول اطلاعات کافی از مجاری صحیح بمنظور اطلاع بموقع از مشکلات و مسائل شرکتهای گاز استانی و نظارت بر تهیه و تدوین پیشنهادات اصلاحی و رفع موانع ایجاد شده.

  13. فراهم نمودن بسترهای لازم جهت پژوهش و تحقیقات توسط اعضاء تحت سرپرستی.

  14. نظارت عالیه بر خروجی  جلسات کمیسیونها و کمیته های مختلف که متشکل از مدیران، مسئولان و نمایندگان مطلع و ذیربط در شرکتهای گاز استانی که بمنظور بحث و تبادل نظر در مورد نیازها، نواقص و مشکلات احتمالی ناشی از اجرای مقررات و آئین نامه ها و دستورالعملهای موجود و  بروز رسانی روشها و ساز و کارها باتوجه به نوآوریها و روشهای نوین تشکیل می‌شود.

  15. سیاستگذاری، برنامه ریزی ، هماهنگی و نظارت عالیه بر طرحهای مهندسی و اندازه گیری و مقاوم سازی در شبکه های گازرسانی و تأسیسات مربوطه بر اساس روشهای علمی و فنی بر اساس استانداردهای مربوطه .

  16. نظارت عالیه بر همکاری  با شرکتها ، سازمانهای تابعه صنعت نفت و موسسات خارج از صنعت نفت بمنظور تبادل اطلاعات و استفاده از منابع کارشناسی در بررسی طرحهای مختلف

  17. توسعه منطقی گازرسانی بصورت عدالت محور مطابق با برنامه های مصوب مجمع عمومی شرکتهای گاز استانی.

  18. اصلاح الگوی مصرف انرژی و کاهش هدرروی گازطبیعی در بخش توزیع.

  19.نظارت کلی بر حسن اجرای مفاد اساسنامه و مصوب های مجمع عمومی شرکتهای گاز استانی

  20. نظارت عالیه در امر اجرای هدفمندی یارانه گاز و سیاستگذاری در این خصوص با تشکیل کمیته های تخصصی .

  21. برنامه ریزی جهت واگذاری شرکتهای گاز استانی به بخش خصوصی براساس اصل 44 و تشکیل کمیته های تخصصی اصل 44

  22. نظارت عالیه و برنامه ریزی در امر گازرسانی به روستاها و تشکیل کمیته های تخصصی گازرسانی به روستاها.

  23. نظارت عالیه بر اجرای  برنامه های مدون و مصوب  دارای شاخصهای بهره وری ، روشها و اصول ارتقاء بهره‌‌وری و نیز نظارت عالیه بر طراحی سیستم‌های مناسب ارزیابی عملکرد شرکتهای گاز استانی و همچنین برنامه های ارتقاء کیفیت شرکتهای گاز استانی تحت برنامه های ISO و بکارگیری نظام مشارکت .

  24. نظارت عالیه بر پروژه های سیستمها و فن آوری اطلاعات با هدف افزایش بازدهی کار در گروهها و کمیته های مختلف و بصورت تخصصی با شرکت کارشناسان تحت نظر و در صورت لزوم کارشناسان شرکتهای گاز استانی .

  25. نظارت عالیه بر ارزیابی مستمر عملکرد شرکتهای گاز استانی باتوجه به اطلاعات واصله از جانب شرکتهای گاز استانی و گزارشهای تحلیلی بعمل آمده از سوی کارشناسان تحت سرپرستی و ارائه خط مشی ها ، مقررات ، رویه ها و دستورالعمل ها و استانداردهای موجود.

   

طراحی و بازسازی ایستگاههای تقلیل فشار
 • 1396/4/19 دوشنبه طراحی و بازسازی ایستگاههای تقلیل فشار
  تنگناها و مشکلات ایستگاههای تقلیل فشار و اندازه گیری گاز در مراحل مختلف طراحی , تامین کالا, ساخت , بازرسی فنی , نصب و راه اندازی, اندازه گیری گاز,تعمیرات و نگهداشت , تامین لوزام یدکی و برون سپاری بایستی بانگری شود. بدیهی است تحقق این امر پس از عارضه یابی انواع ایستگاهها بصورت موارد خرد و کلان قابل پیگیری خواهد بود. در ادامه به چند نمونه از آن اشاره می شود.

  طراحی ایستگاهها

  اکنون تمامی ایستگاهها دارای طراحی و نقشه تیپ بندی شده یکسان نیستند ولی تجهیزات نصب شده روی ایستگاه بدون توجه به نوع و روند مصرف مشترکین انتخاب می گردد.

  در پروژه هایی که تأمین ایستگاه بعهده پیمانکار است کنترل مهندسی و بررسی نقشه و طرح های پیشنهادی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است ولی متاسفانه آموزش روابط و محاسباتی که در ساخت تجهیزات ایستگاه بکار گرفته  می شود مدون نشده است و اکثرا با اطمینان به مشاور و یا پیمانکار بسنده می شود.

  ایستگاههای تقلیل فشار و تمامی قسمت های ایستگاههای اندازه گیری با حداقل فشار بالادست آن طراحی می گردد لذا عموما ایستگاهها در طول سال دارای ظرفیتی بیش از حد قرارداد می باشد. این موضوع در ایستگاههای اندازه گیری  و ایستگاههای تقلیل فشار مشکل ساز خواهد بود.

  مشخصات فنی تجهیزات خریداری شده دارای کمبودها و یا کاستی هایی است که علاوه بر ایجاد مشکل در کنترل مهندسی و بازرسی فنی بخش خصوصی تأمین کننده را دچار مشکل می سازد.بررسی و تعریف گاز تمیز و گاز کثیف برای طراحی و انتخاب سیستم فیلتراسیون مناسب ضروری است.

  تامین کالا

  عدم آشنایی واحدهای طراحی و بازرسی فنی با مکانیزم عملکرد و ساختمان  داخلی و بعضا" مشخصات فنی اقلام انتخاب شده برای ایستگاهها موجب می شود کیفیت سفارش و ساخت و همچنین بهره برداری را دچار مشکلات عدیده ای نماید. موضوع تنوع تجهیزات ایستگاهها موجب شده است خدمات بعد از فروش ایستگاهها محقق نگردد حتی در مورد سازندگانی که خود اقدام به ساخت برخی از اقلام ایستگاه می نمایند. بدلیل عدم ارائه لیست قطعات ااز سوی سازندگان تجهیزات موضوع کد گذاری قطعات و سفارش گذاری آنها به فراموشی سپرده شده است.

  ایمنی برای جلوگیری از حوادث

  بازنگری جامع دستورالعمل های تعمیراتی موجود و تدوین دستورالعمل های تعمیراتی جدید و درج در شرایط خصوصی پیمانهای بهره برداری.طراحی و اجرا و نگهداشت سیستم ارتینگ ایستگاهها بمنظور حذف  ولتاژ اعمال شده از تاسیسات مشترک.بررسی ضرورت پیش بینی شیرهایی قطع کن اضطراری در ایستگاههای تقلیل فشار و اندازه گیری گاز بمنظور پیشگیری از وقوع حوادث.بررسی استفاده از شیر قطع در فشار پایین در ایستگاهها تقلیل فشار و در صورت ضروت تدوین شرایط عملکرد آنها.

  آموزش

  آموزش فنی و کاربردی نمایندگان فنی مشترک و یا کارکنان بهره بردار ایستگاههای واگذار شده به مشترک. ضرورت ایجاد سمت  الکترونیک در سازمان های بهره برداری و اندازه گیری گاز با وجود انجام نظارت و کنترل  بر پیمانکاران کالیبراسیون و تعمیرات تصحیح کننده و کنتورهای اولتراسونیک. ضرورت آموزش بهره برداران ایستگاهها در نحوه تزریق گاز و تخلیه گاز خطوط و راه اندازی خطوط جهت جلوگیری از آسیب  دیدن کنتورها زیرا در حال حاضر راهبری سیستم های اندازه گیری توسط واحد اندازه گیری موجب عدم دقت بهره برداران ایستگاهها در این مورد شده است.

چارت امور مهندسی
 • 1395/1/29 يكشنبه چارت امور مهندسی
  چارت امور مهندسی با سه مسئول و چهار کارشناس ارشد به شرح ذیل می باشد:
1
خانه | بازگشت |


مجری سایت : شرکت سیگما